Proč je kotě s PP tak drahé?

 

Má-li někdo zájem o kotě bez průkazu původu (dále jen PP), cena kotěte se bude lišit jen o částku 150Kč, což jsou náklady na vydání tohoto dokladu.

U kočky s PP máte vždy jistotu, že se jedná o dané plemeno, tedy není křížené s něčím jiným. Do budoucna tímto předejdete možnému zklamání. Dále máte jistotu, že koťata s PP jsou po zdravých rodičích. Chovatelé si totiž nechávají na nemoci dělat testy na onemocnění, krevní skupinu i DNA. Povaha a návyky kotěte s nebo bez PP je stejná, toto neovlivňuje ani pořizovací cena.

 

Cena kotěte rasy Ragdoll se různí a je závislá zejména na tom, zda máte zájem o kočičku na mazlení, na výstavy nebo má-li se jednat o chovný druh. Mazlíčci jsou levnější, ale je zde podmínka, že kočka nebo kocour musí být do budoucna kastrováni (cena kastrace se liší dle veterinární ambulance, kde je prováděna -"řezníci" ji provedou již od 500Kč, u "lékařů" se může cena vyšplhat i na 2.000Kč, ale tato cena je dána i následnou kvalitou pooperační péče). 

 

V ceně kotěte má být zahrnuto veškeré povinné očkování, odčervení, rodokmen (PP) a také doživotní poradní servis. Cena se také může navýšit čipováním, případně provedením testů na nemoci a DNA. Toto je ale na chovateli a na zájemci, má-li o tyto služby zájem. Náklady na odchov jednoho kotěte se pohybují v docela závratných částkách. Samotné pořízení chovné kočky je finančně náročné. Jednak je tu kupní cena samotné kočky a pak tu jsou veškerá zdravotní vyšetření, testování, aby byla záruka zdraví odchovaných potomků. Cena se odvíjí také od toho jakého zvolíte kocourka jako otce budoucích koťátek (cena krytí se může lišit i podle výstavních výkonů samotného kocourka, ale i jeho rodičů, jelikož zde jsou předpoklady dalších úspěchů). Pokud má chovatel vlastního kocoura, tak tento poplatek odpadá, ale zase je tu mnoho starostí a nákladů s pobytem kocoura v domácnosti. Pokud chovatel nemá vlastního kocoura, cena krytí se pohybuje v dosti vysokých částkách (ano, na internetu si přečtete částku 1.000Kč, ale takoví kocouři většinou kryjí vše, co se k nim dostane, tedy je zde vysoká možnost přenosu nákaz. Vlastníci těchto kocourů ani nevyžadují PP natož pak vyštření kočky na nemoci). Dále jsou tu náklady spojené s krmením koťátek, kočka není schopna je kojit celé tři měsíce, tak aby je to udrželo při životě, takže je potřeba koťátka krmit speciálním krmením, které je pro ně vhodné. Při odchovu koťat několikanásobně také stoupne spotřeba steliva, jelikož se koťátka sama naučí chodit na kočičí toaletu. Do nákladů patří také malá výbavička pro každé koťátko odcházející do nového domova, jako dárek na rozloučenou.