O Ragdollech

 

Plemeno Ragdoll patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem. Větší kocouři mohou vážit i 10 kg a jejich délka může dosahovat až jednoho metru. Běžně se však sektáme s kocoury menšího vzrůstu, cca okolo 8 kg.

 

Charakter

Jsou velmi přátelské, rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, hravé, společenské důvěřivé a zvědavé. Špatně snášejí samotu, jsou na páničcích doslova závislé. Když se s Váma nemazlí nebo si nehrají, lehnou si poblíž a odpočívají. Říká se, že se podobají psům (hlídají si své majitele, snadno se naučí chodit na procházky v postrojku, ale pozor, mnohdy nemají rády otevřené prostranství, s oblibou nosí své kočičí hračky - dokáží i aportovat). Je možné využívat je při felinoterapii. Po zvednutí do náruče kočička uvolní své svalstvo a nechá Vás dělat si s ní, co chcete. Odtud dostaly také své jméno Ragdoll (z angl. "Rag" hadr, "doll" panenka). Když už provede něco, proč by jste se měli na ni zlobit, koukne na Vás svýma velkýma, nádherně modře zbarvenýma uhrančivýma očima a je po zlobách.

Ragdollky jsou velice čistotné a díky své zvědavosti i učenlivé. Po jídle po sobě uklízejí okolí, když mají na něco chuť, řeknou si o to zamňoukáním, naučí se pěkně používat toaletu (tuto však musíte uklidit Vy, aby byly spokojené).

 

Srst

Mají jemnou, hebkou srst, která neplstnatí. Délka srsti je polodlouhá, délky asi do 8 cm. O srst se samy pěkně starají, ale rády uvítají vyčesávání a občasnou koupel, čímž srst nádherně zjemní. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno s polodlouhou délkou chlupů, počítejte s tím, že občas nějaké ty chloupky vypadávají. Budete tedy muset uklízet. Nedejte na slova velkoprodejců "ne, v žádné případě nelínají". Množství chloupků, které vypadávají, můžete minimalizovat častějším vyčesáváním.